Nauka jazdy: Jastrzębie-Zdrój, Cieszyn, Żory, Wodzisław Śląski oraz Bielsko-Biała!

Czy nie lepiej rozpocząć kurs jesienią i zimą ? Wydawać by się mogło, że na początku będzie nieco trudniej. Zdobyte doświadczenie w jeździe po zmroku i w trudnych warunkach drogowych z pewnością będzie procentować w przyszłości.

Czemu by więc nie zacząć przygody z jazdą od trudnych warunków? Egzamin prawo jazdy Zebrzydowice kat b zimą może okazać się łatwiejszy, niż w pozostałych porach roku.

Szkoła nauki jazdy Kamel Jastrzębie Zdrój oraz Cieszyn – często zadawane pytania?


Poniżej lista argumentów, które powinny przekonać Cię do rozpoczęcia kursu w zimie:

  1. Zimą, kiedy warunki drogowe są wyjątkowo trudne, sam egzamin na prawo jazdy z zasadami może okazać się… łatwiejszy! Na ośnieżonej nawierzchni trudniej przekroczyć dozwoloną prędkość, a liczba dogodnych miejsc do sprawdzenia umiejętności parkowania ogranicza się w zasadzie wyłącznie do dużych placów przy hipermarketach.
  2. Egzamin prawo jazdy w deszczu lub zimą. W trudnych warunkach czujność kursanta jest zdwojona – ze względu na gorsze warunki drogowe. Pilnuje się – aby utrzymać przyczepność, aby koła się nie ślizgały, żeby kogoś nie ochlapać.
    Ta zdwojona czujność wpływa na poprawność jazdy i popłaca.
  3. W trudnych warunkach drogowych również doświadczeni kierowcy jeżdżą nieco spokojniej. Łatwiej się jest wtedy włączać do ruchu, zmieniać pas i wykonywać inne manewry drogowe, które wymagają płynnej jazdy.
  4. Egzamin na prawo jazdyjak wygląda zimą?. Znaki poziome – linie bardzo często są pod warstwą śniegu i błota pośniegowego. Często są zatem niewidoczne- zarówno dla kursanta jak i egzaminatora. Nie zwalnia to Was jednak z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności zarówno w rejonach przejść dla pieszych jak i skrzyżowań.
  5. Egzamin prawa jazdy  Zebrzydowice – oceniana jest dynamika i płynność jazdy. Mimo iż w obszarze zabudowanym możemy poruszać się z prędkością 50 km/h. W porach kiedy zdajemy egzamin – a na egzaminie musimy – zaliczyć – ponadto jazdę drogami o podwyższonej prędkości. Uważajcie jednak w miejscach o obniżonej prędkości – np do 10 km/h – tutaj bardzo łatwo o przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Jej przekroczenie o 20 km/h skutkuje negatywnym wynikiem egzaminu.
  6. Egzamin prawo jazdy b – parkowanie. Osiedlowe parkingi bardzo często toną pod zwałami śniegu, parkowanie zatem odbywa się w lepiej utrzymanych parkingach na terenie centrów handlowych lub jeśli nie ma odpowiedniego miejsca nie odbywa się wcale. Czy to ułatwia nam zadanie? Oczywiście – chociaż z tego względu, że linie ograniczające miejsce do parkowania jest skryte pod śniegiem. Wystarczy zatem, że zmieścisz się między stojące samochody. Przecież egzaminator nie będzie sprawdzał w którym miejscu pod śniegiem są linie. Pamiętaj jednak, że zgodnie z zasadami egzaminowania – po wykonaniu parkowania musi być możliwość opuszczenia pojazdu.
  7. Egzamin na prawo jazdy – ile trwa? Gorsze warunki na drodze sprawiają, że jeździ się ostrożniej i ze zdwojoną uwagą, a także wolniej.

 Porady jak jeździć zimą:

  1. Odpowiednio przygotuj się do drogi. Wybierając się w trasę, w szczególności kiedy prognozy pogody zapowiadają „intensywne opady śniegu” nie zapomnij o zatankowaniu samochodu, zabraniu składanej łopaty, zmiotki, a w przypadku wyjazdu w góry łańcuchów na koła. Nawet współcześnie, kiedy siatka stacji benzynowych oraz restauracji przydrożnych jest gęsta, przydatnym może się okazać termos z ciepłym napojem oraz tabliczka czekolady, która może dać nam energii podczas przymusowego postoju.
  2. Pamiętaj o zimowych oponach. Dobre zimowe opony zapewniają dobrą przyczepność w różnych warunkach drogowych. Pamiętaj o odpowiednim ciśnieniu oraz sprawdzaniu stanu ogumienia.
  3. Egzamin prawo jazdy Zebrzydowice – samochód powinien być dokładnie odśnieżony. Zanim ruszymy, auto należy koniecznie odśnieżyć. Nie dotyczy to tylko szyb. Cały samochód MUSI być dokładnie oczyszczony z zalegającego śniegu. Za jazdę nieodśnieżonym autem może grozić nam mandat.
  4. Zadbaj o swobodę ruchów. Pamiętajmy, że odzież nie może ograniczać nam możliwości kierowania pojazdem. Futrzana czapka, szalik, gruba, puchowa kurtka skutecznie mogą ograniczać nasze możliwości kierowania samochodem.
  5. Pamiętaj o przepisach ruchu drogowego. W Polsce nie ma szczególnych uregulowań dotyczących zimowej jazdy, trzeba się jednak z nimi liczyć.
  6. Wybierając się w podróż do innych krajów. Przed urlopowym wyjazdem sprawdź, czy w odwiedzanych krajach nie ma obowiązku poruszania się na oponach zimowych czy też posiadania łańcuchów śniegowych.
  7. Egzamin prawo jazdy b praktyczny. Aby się dobrze przygotować? Gdy spadnie śnieg, na pustym placu (najlepiej nie na terenie publicznym, a w ostateczności na opustoszałym parkingu przy obiekcie nieużywanym zimą, np. kąpielisku).
  8. Poćwicz podstawowe manewry – hamowanie, ruszanie w kopnym śniegu itd. Następnie poruszając się po okręgu, zacieśniaj tor jazdy aż do utraty panowania nad samochodem – ustalisz w ten sposób, czy w krytycznej sytuacji musisz liczyć się raczej z uślizgiem kół przednich (podsterowność) czy też tylnych (nadsterowność). Zaspy śnieżne najłatwiej pokonać z kołami skierowanymi na wprost. Mając koła skręcone, tak jak na zdjęciu obok, z kopnego śniegu na pewno nie wyjedziemy. Podstawowa zasada, zarówno podczas ruszania w kopnym śniegu, jak i gdy przebijamy się przez zaspę, brzmi: koła powinny być skierowane na wprost. Jeśli poruszając się w kopnym śniegu, czujemy, że samochód zatrzymuje się, nie próbujmy dodawać gazu, bowiem spowoduje to tylko natychmiastowe „zakopanie się” auta. Wciśnijmy sprzęgło, a potem spróbujmy ponownie delikatnie ruszyć.
  9. Najlepiej na 2. biegu. Gdy to nie skutkuje, spróbujmy „metody kołyski” ruszamy z miejsca i natychmiast wciskamy sprzęgło. Auto najpierw odrobinę się cofnie, a potem „odbije” do przodu – wtedy właśnie ponownie dodajmy lekko gazu i znowu wciśnijmy sprzęgło. Auto znów się cofnie, a potem ruszy naprzód. I tak aż do skutku.
  10. Egzamin prawo jazdy – manewry nauka jazdy Zebrzydowice. Wszystkie wykonuj spokojnie i płynnie. Nawet bardzo śliska droga pozwala na poruszanie się samochodem. Trzeba tylko uwzględnić fakt, że auto ma ograniczone zdolności manewrowe i dużo dłuższą drogę hamowania. Bardzo delikatnie należy obchodzić się z pedałem gazu, a biegi zmieniać wyłącznie wtedy, gdy auto porusza się po prostej.
  11. Egzamin prawo jazdy – na co uważaj? Wcześniej sygnalizuj innym kierowcom zamiar wykonywania manewrów. Wcześniejsze włączenie kierunkowskazów i rozpoczęcie hamowania przy śliskiej nawierzchni może uchronić przed kolizją.
  12. Egzamin na prawo jazdy – egzamin praktyczny. Zachowaj bezpieczny odstęp. Wypadnięcie z drogi, przy niskiej prędkości, zwykle kończy się niegroźnym utknięciem w zaspie na poboczu, natomiast wpadnięcie na inny pojazd – dużo gorzej. Odpowiedni odstęp pozwala, w razie konieczności, na świadomą ucieczkę z drogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *